Phoenix Fire Commander Pro Safe Size 1 Electronic Lock 445 Litres White FS1921E
Product Code:
PN00497
Pack Of
1
The Phoenix Fire Commander Pro Safe offers great protection for documents and cash. Having been tested to the European LFS 60P Fire Protection Standard, the safe gives 60 minutes fire protection for paper documents. For cash, the safe has been tested to the prestigious European S2 Security Standard, giving cover of four thousand pounds or valuables cover of 40 thousand pounds. The safe is fitted with high security VdS class II electronic lock with dual control, master code and time delay.
- General
- The Phoenix Fire Commander Pro Safe offers great protection for documents and cash. Having been tested to the European LFS 60P Fire Protection Standard, the safe gives 60 minutes fire protection for paper documents. For cash, the safe has been tested to the prestigious European S2 Security Standard, giving cover of four thousand pounds or valuables cover of 40 thousand pounds. The safe is fitted with high security VdS class II electronic lock with dual control, master code and time delay.
| Type | Document Safes |
| Manufacturer | Phoenix |
| Brand | Phoenix |
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Form | Document Fire Safe |
| Capacity | 445 Litres |
| Weight | 440kg |
| Fixing | Floor |
| Warranty | 2 Year Materials and Labour Warranty & Free Lifetime 'After the Fire' Replacement Warranty |
| Internal Dimensions | 1110x390x1030mm |
| Lock Type | Electronic Lock 6-8 Digits |
| Cash Rating | Overnight: £4 000.00 |
| Dimensions (WxDxH) | 1250x585x1200mm |
| Number Of Shelves | 2 Adjustable Shelves |
| Fire Rating - Paper | 60 Minutes |
| Valuables Cover | Overnight:£40 000.00 |
| Batteries Supplied | Yes - 1x 9V |
| Fire Rating - Data | 60 Minutes If FSDPI03 is used |
| Fire Rating - Digital Media | None |
| AIS Approved | Yes |
| ECB.S Approved | Yes |
| SBD Police Approved | Yes |
| Internal Volume | 401-500 Litres |
| APPROVALS – UK Police approved (Secured by Design scheme) and the Association of Insurance Surveyors (AiS). |
| COLOUR – Finished in a high quality scratch resistant paint RAL9003 White. |
| FIRE PROTECTION (PAPER) – Tested to the European LFS 60P Fire protection standard (EN15659 ECB.S Certified) giving 60 minutes fire protection for paper documents. |
| FIXING – Ready prepared for floor fixing with fixing bolts for concrete supplied. |
| LOCKING – Fitted with high security VdS class II electronic lock with dual control, master code & time delay. |
| SECURITY PROTECTION – Tested to the prestigious European S2 Security Standard (EN14450 – ECB.S Certified) giving cash cover of £4,000 or Valuables cover of £40,000. |
| SPECIAL FEATURES – Supplied with 2 height adjustable shelves that also includes hanging rails for lateral files as standard. Optional pull-out cradles also available but only suitable if the unit is base fixed. Optional FSDPI03 Data Protection Insert. |
| Suitable for storage of controlled drugs whose active ingredients do not exceed 500 grams. |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.